FAQ – rekuperacja

Rekuperator nie jest urządzeniem grzewczym – nie grzeje. Jego zadaniem jest wentylowanie pomieszczeń/wyciąganie powietrza zużytego i nawiewanie świeżego oraz wymiana energii pomiędzy nimi. Dopiero po podłączeniu do nagrzewnicy wodnej lub elektrycznej rekuperator może pełnić funkcje grzewczą.

Z uwagi jednak na europejski klimat charakterystyczny dla Polski i co najmniej 6 miesięcy, w których należy uruchomić system grzewczy, by osiągnąć komfortową temperaturę w pomieszczeniach, każdy dom – energooszczędny i pasywny również – powinien posiadać niezależne źródło ciepła.

Montuje się go na zaizolowanym poddaszu, w kotłowni lub w garażu. Może to być również garderoba lub inne pomieszczenie gospodarcze.

Optymalny moment na montaż kanałów to stan surowy zamknięty, przed tynkami. Jednak najlepiej jest rozpocząć, kiedy dom jest jeszcze na etapie projektu – można wtedy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych.

Nie ma takiej potrzeby, by w domu z rekuperacją otwierać okna. Nie oznacza to, że nie można tego robić: można! Szczególnie wtedy, gdy na dworze panuje komfortowa temperatura powyżej 20oC, czyli wiosną. Otwarcie okien w żaden sposób nie wpłynie na pracę systemu rekuperacji. 

Szukasz ROZWIĄZANIA ?
DO SWOJEGO DOMU

Zaproponujemy idealne rozwiązanie
dostosowane do Twoich potrzeb